آرتا بالابر

در این مقاله توضیحی جامع از جرثقیل کارگاهی ارائه نموده‌ایم، امیدواریم با مطالعه این بخش به اطلاعات کاملی از برخی محصولات آرتا بالابر دست یابید.

در انتهای مقاله نیز به جمع‌بندی متن خواهیم پرداخت، هرچند پیشنهاد می‌کنیم که به دقت کل مقاله را مطالعه کنید تا از جزئیات بیشتری در مورد جرثقیل کارگاهی، انواع آن و ویژگی‌های هر یک مطلع شوید.

تعریف جرثقیل

جرثقیل کارگاهی در انبارها، کارخانجات و کارگاه‌های تولیدی که معمولا سرپوشیده هستند و امکان ورود جرثقیل‌های بزرگ وجود ندارد، به شدت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این ماشین‌آلات در حمل‌ و نقل و بلند کردن بارهای سنگین و فوق سنگین کاربرد دارد و در صنایعی که کار در ارتفاعات داشته باشیم بسیار کاربرد دارند. به بیان ساده‌تر می‌توان گفت جرثقیل وسیله‌ای می‌باشد که در تخلیه‌ی بار، بارگیری، بلند کردن و جابه‌جایی اجسام بزرگ و سنگین، کار را آسان کرده‌ است.

همچنین به بیان دیگر، جرثقیل‌های آرتا بالابر با ورود به صنایع مختلف، کار را برای کارفرما به سهولت انجام می‌دهند.

این وسیله توسط یک بدنه‌ی فلزی تشکیل شده که دارای بازوی متحرک افقی و هیدرولیکی می‌باشد. در این ماشین‌آلات یک سیم که دارای قلاب آویزان برای بلند کردن اجسام بزرگ و سنگین و جابه‌جایی بار از جایی به مکان دیگر است قرار دارد که وجود قرقره‌های شیاردار با وزنه یکسان باعث شده که در کمترین زمان این عملیات صورت گیرد. جرثقیل‌ها از تجهیزات مهمی که به آن پایه گفته می‌شود ساخت شده که دارای نقاط لنگر و یاتاقان برای چرخاندن ستون است.

جرثقیل های کارگاهی یا موتور درآر در ۴ مدل در شرکت آرتا بالابر فراز تولید می شود:

1.جرثقیل کارگاهی موتور درآر

2.جرثقیل کارگاهی دستی

3.جرثقیل کارگاهی برقی

4.جرثقیل کارگاهی زنجیری بکسلی

این نوع جرثقیل‌ها پر کاربردترین جرثقیل‌های آرتا بالابر هستند که به فروش می‌رسند.

در این مقاله توضیح مختصری از جرثقیل کارگاهی موتور درآر، جرثقیل کارگاهی برقی و جرثقیل کارگاهی دستی، جرثقیل کارگاهی زنجیری بکسلی ارائه داده‌ایم.

جرثقیل کارگاهی

این ماشین‌آلات، برای توانایی در حرکت بر روی تمام سطوح پرفراز و نشیب، طراحی و تولید گردیده‌اند.

 این وسیله دارای بدنه‌ای می‌باشد که بر روی چهار لاستیک بزرگ طراحی‌ شده و در حرکت و کشش روی زمین‌های صعب‌ العبور و دشوار محدودیتی ندارند.

جرثقیل های کارگاهی کارکرد سه نوع دستگاه جرثقیل سقفی، جرثقیل های ماشینی و جرثقیل دیواری را دارا هستند و قیمت این نوع دستگاه بسیار ارزان‌تر بوده و کیفیت محصولات آرتا بالابر فراز نسبت به سایر رقبا در این عرصه، بسیار بالاتر می‌باشد.

این ماشین‌آلات نسبت‌به سایر محصولات مشابه خود (جرثقیل‌های صحرایی یا آفرود) فشرده‌تر هستند و دارای بدنه‌ای جمع‌ و جورتر می‌باشند که این مزیت باعث گردیده که به فضاها و ارتفاعات باریک و تنگ‌تر وارد شوند و عملیات حمل بار را انجام دهند. این ماشین‌آلات با استفاده از بالابر می‌توانند در ارتفاعات سخت و دشوار اجسام و بارهای سنگین را بالا ببرند.

جرثقیل دستی قرمز رنگ

جرثقیل کارگاهی مکانیکی

موتوردرآر یا جرثقیل کارگاهی مکانیکی از تجهیزات مهم برای مکانیکی‌هاست که به جهت در آوردن موتور محرک ماشین استفاده میشود از نکات قابل توجه این دستگاه تا شدن و جمع شدن اسکلت‌بندی‌های زیر می‌باشد این ظرفیت این دستگاه تا 1 تن می‌باشد جنس چرخ‌هایی که در این دستگاه استفاده می‌شود متفاوت است و می‌توان از چرخ روی تراش آهنی وپلی یورتان و چلی آمید استفاده کرد از معایب این نوع دستگاه این است که برای ظرفیت‌های بالا و همچنین برای تناژ بالا استفاده از آن مقدور نیست.

جرثقیل کارگاهی ایرانی شاخک جلو

نمونه‌ی دیگری از جرثقیل‌ها، جرثقیل دستی شاخک جلو می‌باشد که دو شاخک با قوطی  روی زمین دارد و چرخ‌ها به آن وصل شده که تعادل را در زمان برداشتن بوم برقرار میکنند.

این دستگاه از تجهیزات بسیار مهم انبارداری می‌باشد که شرکت آرتا بالابر به عنوان تولید کننده‌ی ایرانی آن، این نوع دستگاه را در 3 ظرفیت 1 تن 2 تن و 3 تن تولید می کند.

این نوع دستگاه دارای 3 چرخ بزرگ و دسته های موتور محرک بوم و دو عدد شاخک در بخش جلو برای حفظ تعادل می‌باشد.

این دستگاه علاوه بر دستی بودن، می‌تواند برقی نیز  باشد، به طوری که جک بالابری این دستگاه دستی یا برقی باشد.

به عبارت دیگر در دو حالت دستی و برقی ساخته می‌شود که جک‌های این جرثقیل برای تناژ پایین گلویی و برای تناژ بالا پیستونی ساخته می‌شود.

جک این دستگاه جک مستقیم کی باشد و سیستم یک به دو نیست و این باعث میشود که شافت مستقیم از طریق روغن خارج شود و بوم را به سمت بالا حرکت دهد

قطر شافت مورد استفاده ۴۵ میلی متر معادل ۴ سانت و ۵ میلی متر می‌باشد که نسبت به سایر فروشندگان که از شافت ۴۰ استفاده می‌کنند برتری دارد.

بوم جرثقیل کارگاهی، متحرک است و می‌تواند جلو و عقب شود به طوری که کارفرمایان بخواهند فاصله را تغییر دهند باید بوم را جا به جا کنند.

همچنین بوم این دستگاه درحالت جمع شده 1 متر بوده و تا 2 متر هم باز می‌شود (حالت کشویی دارد).

در بدنه این نوع جرثقیل از آهن و پروفیل های 6 و 8 میل استفاده می‌شود درحالی جرثقیل‌های کارگاهی چینی از بدنه 3 میل استفاده می‌کنند .

بوم این جرثقیل از پروفیل و تسمه حدودا با آهن 2 سانت تقویت شده‌ است و این کار از لحاظ ایمنی بسیار حائز اهمیت بوده و محیط را 100 درصد امن می‌سازد.

رنگ‌هایی که برای این نوع دستگاه تدارک می‌بینیم رنگ دو پوششه کوره‌ای هست که انتخاب نوع رنگ نیز با مشتری می‌باشد.

از معایب این نوع دستگاه می‌توان گفت که برای بعضی مشتری‌ها فقط شاخک‌های جلو که برای حفظ تعادل به کار میرود وجود دارد ولی گروه مهندسین آرتا بالابر طرحی از نوع جرثقیل کارگاهی آرتا بالابر را فراهم کردند که برای اطاعات بیشتر سایت را مطالعه کرده و یا با شماره 09127385180 تماس حاصل نمایید.

 

 

کاربرد جرثقیل کارگاهی در صنعت

زمانی‌ که در پروژه‌های ساختمانی بلند کردن و انتقال اجسام و مواد سنگین از روی ناهمواری‌ها و سطوح آسفالت در اولویت باشد، این دستگاه گزینه بسیار مناسبی برای انجام این عملیات می‌باشد و در پروژه‌های مختلف و ساخت‌ و سازهای گوناگون مورد استفاده قرار گرفته و کاربرد دارند.

جرثقیل کارگاهی چه میزان بار را می‌تواند حمل کند؟

این ماشین‌آلات می‌تواند بارهایی با تناژ 25 تا 200 را بالا ببرند.به عنوان مثال در جرثقیل‌های 25 تن، حداکثر باری که می‌توانیم داشته باشیم 25 تن می‌باشد.

در چه مواردی استفاده از جرثقیل کارگاهی کاربرد دارد؟

در برخی از پروژه‌ها، کارخانجات و صنایع دارای محیط‌ و مساحت کم و دارای فضاهای باریک هستند که امکان وجود جرثقیل‌های عادی و بزرگ در آن‌جا نمی‌باشد، بنابراین وجود جرثقیل کارگاهی در این‌گونه موارد بسیار شایع بوده و باعث پیشرفت هرچه سریع‌تر پروژه‌ها می‌گردد.

مزایای جرثقیل‌های کارگاهی

دارای ساختار قوی هستند که در بیرون از جاده براثر سختی‌ها و نابرابری‌ها در حمل‌ونقل بار و بلند کردن آن‌ها مقاوم هستند و فشاری بر این نوع ماشین‌آلات وارد نمی‌شوند.

جرثقیل کارگاهی طوری طراحی‌شده که در کارخانجات در صنعت ساخت‌وساز، هر وسیله و تجهیزات را می‌توان روی بدنه این ماشین‌، حمل و به هر مکانی که مدنظر بوده ببرند و به پایین بیاورند.

چهار چرخ متحرک این ماشین‌آلات که فاصله زیادی از زمین هم دارد باعث گردیده که در مکان‌های خارج از جاده کاربرد فراوانی داشته باشند که امر باربری و بلند کردن اجسام را آسان کرده است.

وجود کنترل‌های هیدرولیکی که در این ماشین‌آلات وجود دارد موجب آسان شدن کارها گردیده ضمن اینکه چرخش 360 را نیز فراهم می‌کنند.

وجود فرمان‌های هماهنگ و پیشرفته، فرمان چهار چرخ یا فرمان چرخش عقب باعث گردیده که در برخورد با موانع و سطوح به‌راحتی با استفاده از این فرمان‌ها حرکت و بین این‌ها جابه‌جا شود.

این محصولات شامل کابین‌های متناسب با نوسانات آب‌وهوا هستند.

در جرثقیل کارگاهی لاستیک‌ها بسیار بزرگ و عریض وجود دارد که باعث بهتر حرکت کردن در مسیرهای ناهموار می‌شوند.

فرمان‌هایی که در این نوع ماشین‌آلات وجود دارد (فرمان جلو، سایشی، چهار چرخ متحرک) به این وسیله این اجازه را می‌دهد که در مسیرهایی که خاکی و گل‌ولای، برفی و شیب‌دار هستند به‌راحتی عبور کنند.

معایب جرثقیل‌های کارگاهی

 با این نوع ماشین‌آلات در جاده‌های عمومی نمی‌توان حرکت کرد و اگر شما قصد دارید بار یا اجسام را از محل کار یا کارخانجات از مسیر جاده‌ها یا خیابان‌های عمومی به مکان مورد نظر خود برسانید، باید از جرثقیل‌های دیگری برای انجام این کار استفاده نمایید.

جمع بندی!

جرثقیل‌ کارگاهی با بدنه جمع و جوری که طراحی شده‌ در زمین‌های صعب العبور و ناهموار برای حمل و نقل و بالابردن بار و اجسام کاربرد دارند و در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند و مفید می‌باشند.

به طور کلی جرثقیل‌های کارگاهی، نوعی از جرثقیل‌ها هستند که قابلیت حرکت در سطوح ناهموار، صعب‌العبور و غیر جاده‌ای را دارند.این جرثقیل‌های کوچک با عنوان لقمه گیر نیز شهرت دارند.

تفاوتی ندارد که در مکانیکی از آن بهره ببرید یا کارگاه ساختمانی یا حتی در امور انبارداری، در هر صورت این وسیله در جابه جا کردن بارهای سنگین به سادگی به شما کمک می‌کند و نکته‌ی قابل ذکر این است که با استفاده از این تجهیز ایمنی نیز به خوبی رعایت می‌شود.

اگر بخواهیم توضیح مختصری نیز از ساز و کار این وسیله ارائه کنیم باید بگوییم دارای 4 چرخ می‌باشد که فرمان‌پذیر نیز هستند مانند لاستیک‌های بزرگ آفرود، که می‌توان از آن به عنوان مشخصات بارز این جرثقیل‌ها نام برد.

جرثقیل های لقمه گیر در مقایسه‌ی با دیگر انواع جرثقیل‌، دارای طول کمتری هستند و که به همین دلیل می‌توان از آن حتی در مکان‌های کوچک مثل کارگاه‌هایی که جرثقیل‌های بزرگ در آن‌ها جای نمی‌گیرند، بهره برد.

×