بالابر

بالابر

تعریف بالابر

بالابر به دستگاهی گفته می‌شود که جهت بالا و پایین آوردن جسم، تجهیزات، ماشین‌آلات، خودروها و بارهای متفاوتی کاربرد دارد. این ماشین‌آلات افراد یا کالای مشخص شده را در ارتفاع مشخصی حرکت و شروع به فعالیت می‌نماید.

بیان این نکته مهم است که راحت‌تر شدن کارها توسط بالابرها و بکارگیری این نوع از ماشین‌آلات در برخی از وضعیت‌های نامناسب و بحرانی باعث گردیده که کارفرمایان در پروژه ها و صنایع مختلف به آن روی آورند، همچنین استفاده از بالابرها در زندگی روزمره پررنگ‌تر گردید.

 اساس و پایه این دستگاه مکانیزم‌های بالابرنده بودن آن می‌باشد و تفاوت‌های بسیاری با لیفتراک و جرثقیل دارد.

 آسانسور و بالابر چه تفاوت‌هایی با هم دارند

شاید این سوال در ذهن شما باشد که چه فرقی بین بالابرها و آسانسور وجود دارد، ما جواب آن را خواهیم داد.

امروز در ساختمان‌های قدیمی و جدید و آپارتمان‌های مسکونی و تجاری از آسانسور و بالابرها بسیار استفاده می‌گردد که هر دوی این دستگاه‌ها جهت جابجایی عمودی در این‌گونه اماکن کاربرد دارد، اما در این دو نوع وسیله‌ها از نظر ظاهر و اجزای تشکیل‌دهنده تفاوت‌هایی وجود دارد.

بالابرها و آسانسور از لحاظ شیوه انجام کار در حدی می‌باشد که جایگزین کردن هر یک از آن‌ها جای دیگری تقریباً غیرممکن می‌باشد و هر دوی این محصولات کاربردی بوده و کارایی مختص به خود را دارد.

 اما بهتر می‌دانیم قبل‌ از بیان تفاوت‌های این ماشین‌آلات تعریفی از آسانسور داشته‌باشیم تا بهتر با مفهوم آن آشنا شویم.

 تعریف آسانسور

آسانسور وسیله‌ای است که با عنوان بالابرنده دائمی شناخته می‌شود و دارای کابین می‌باشد که افراد را در طبقاتی که در سیستم آن تعریف‌شده پیاده و سوار می‌کند.

 حال تفاوت‌های این محصولات را بیان می‌نماییم

 • می‌توان گفت آسانسورها نسبت به بالابرها از ایمنی بیشتری برخوردار می‌باشد و درصد بروز حوادث در آن بسیار کم است
 • مهم‌ترین تفاوت بین این دو نوع محصول در سرعت آن است. آسانسور دارای سرعت 7/0 متر بر ثانیه به بالا است، اما بالابر ها از 2/0 متر بر ثانیه تا 45/0 متر بر ثانیه می‌باشد که بالابر نسبت به آسانسور از سرعت بالاتری برخوردار است
 • برای نصب آسانسور حتما باید چاهک و موتورخانه در ساختمان‌ها احداث شود بنابراین در مکان‌هایی که این امکان میسر نمی‌باشد وجود بالابر با کابین الزامی می‌گردد
 • آسانسورها درهنگام حرکت انرژی برق بیشتری نسبت به بالابرها مصرف می‌کنند
 • معمولاً در مکان‌هایی که دارای طبقات کم می‌باشند و سرعت بالا و پایین آمدن در اولویت نیست استفاده از بالابر گزینه مناسبی می‌باشد، اما در صورت خلاف موارد ذکر شده باید از آسانسور استفاده شود
 • آسانسور دارای مکانیزم ثابت است و دائمی می‌باشد دقیقاً بر خلاف بالابر
 • آسانسورها نسبت به بالابرها از قیمت بالاتر و هزینه نصب بیشتری به دلیل وجود سیستم‌های امنیتی ضد سقوط و پاراشد، برخوردار است
 • بالابرها را فقط می‌توان بیمه کرد، اما آسانسور هم بیمه می‌شود و هم استاندارد می‌گیرد.

 به راه انداختن و نصب بالابرها چه مزیتی دارد

 • به‌راحتی و با کمترین زمان نصب صورت می‌گیرد
 • جهت نصب بالابر به کندن چاه و آهن‌کشی جداگانه نیازی نمی‌باشد
 • نحوه نگهداری از این دستگاه کم‌هزینه می‌باشد
 • این دستگاه بسیار ساده و راحت از برق تک‌فاز استفاده می‌کند

 ابعاد بالابرها

 با توجه به اندازه‌ی مدنظر کارفرمایان و مشتریان محترم، مکان نصب و چه نوع بالابری باید استفاده شود، ابعاد دستگاه قابل‌تغییر می‌باشد و می‌تواند تا 1.20 در 1 متر افزایش نماید، اما حد استاندارد ابعاد این نوع وسایل درهنگام تولید به‌طور معمول 90.90 سانتی‌متر می‌باشد.

 خوب است بدانیم بالابرها در پروژه‌ها و صنایع گوناگون به چه صورت تولید و روانه بازار می‌گردد

 1. بالابرهای ساختمانی
 2. بالابر هیدرولیکی
 3. بالابر فروشگاهی
 4. بالابرهای مغازه
 5. بالابر خانگی
 6. بالابرهای کارخانه
 7. بالابر رستوران
 8. بالابر دستی
 9. بالابر ویلچر
 اقدامات مهم در هنگام نصب بالابرها

 این نکته قابل ذکر است که ابتدا کارشناسان اقدام به بررسی و اندازه‌گیری دقیق مکان موردنظر جهت نصب این نوع ماشین‌آلات می‌نمایند تا اندازه و ابعاد دقیقی جهت قرار‌گیری بالابر بدست آورند و سپس شروع به ساخت بالابر می‌نمایند.

 به‌طور تقریبی زمان آماده شدن بالابرها بعد از بررسی و سفارش، 10 روز می‌باشد که هنگام نصب، تیم کارشناسان آرتابالابر در محل پروژه قرار می‌گیرند و نهایتاً ظرف 1 روز، بالابر مدنظر شما مشتریان عزیز را نصب و راه‌اندازی می‌نمایند.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 7 میانگین: 5]

2 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×