جرثقیل کارگاهی و دستی

جرثقیل کارگاهی و دستی

جرثقیل چیست؟

ابتدا لازم میدانیم قبل از بیان مفهوم و کاربرد جرثقیل کارگاهی و دستی، توضیح مختصری از جرثقیل را خدمت شما ارائه دهیم.

این ماشین‌آلات در حمل‌ونقل و بلند کردن بارهای سنگین و فوق سنگین کاربرد دارد و در صنایعی که کار در ارتفاعات را دارد مورد استفاده قرار می‌گیرد. به بیان ساده‌تر می‌توان گفت جرثقیل وسیله‌ای می‌باشد که در تخلیه بار، بارگیری، بلند کردن و جابه‌جایی اجسام بزرگ و سنگین، کار را آسان می‌کند. این وسیله توسط یک بدنه فلزی شکل‌گرفته که دارای بازوی متحرک افقی و هیدرولیکی می‌باشد. در این ماشین‌آلات یک سیم که دارای قلاب آویزان برای بلند کردن اجسام بزرگ و سنگین و جابه‌جایی بار از جایی به مکان دیگر است قرار دارد که وجود قرقره‌های شیاردار با وزنه یکسان باعث شده که در کمترین زمان این عملیات صورت گیرد.

 جرثقیل‌ها از تجهیزات مهمی که به آن پایه گفته می‌شود ساخت شده که دارای نقاط لنگر و یاتاقان برای چرخاندن ستون است.

در این مقاله توضیح مختصری از جرثقیل کارگاهی و دستی ارائه داده‌ایم

 

جرثقیل کارگاهی

این ماشین‌آلات به‌صورت متحرک قادر به حرکت روی تمام سطوح پرفرازونشیب طراحی و تولید گردیده است.

 این وسیله دارای بدنه‌ای می‌باشد که بر روی چهار لاستیک بزرگ طراحی‌شده و در حرکت و کشش روی زمین های صعب‌العبور و دشوار محدودیتی ندارند. این ماشین‌آلات نسبت‌به سایر محصولات مشابه خود (جرثقیل‌های صحرایی یا آفرود) فشرده‌تر بوده و دارای بدنه‌ای جمع‌وجورتر می‌باشند که این مزیت باعث گردیده که در فضا و ارتفاعات باریک و تنگ‌تر وارد شوند و عملیات حمل بار را انجام دهند. این ماشین‌آلات با استفاده از بالابر می‌توانند در ارتفاعات سخت و دشوار اجسام و بارهای سنگینی را بالا ببرند.

کاربرد جرثقیل کارگاهی در صنعت
زمانی‌که در پروژه‌های ساختمانی بلند کردن و انتقال اجسام و مواد سنگین از روی ناهمواری‌ها و سطوح آسفالت در اولویت باشد، جرثقیل کارگاهی گزینه بسیار مناسبی برای انجام این عملیات می‌باشد و در پروژه‌های مختلف و ساخت‌وسازهای گوناگون مورد استفاده قرار گرفته و کاربرد دارند.
جرثقیل کارگاهی چه میزان بار را می‌تواند حمل کند
این ماشین‌آلات می‌تواند بارهایی با تناژ25 تا 200 را بالا ببرند. لازم به ذکر است در جرثقیل‌های 25 تن، حداکثر باری که می‌توانند حمل یا بالا ببرند 25 تن می‌باشد.
در چه مواردی استفاده از جرثقیل کارگاهی کاربرد دارد
در برخی از پروژه‌ها، کارخانجات و صنایع دارای محیط‌ها و مساحت کم و باریک هستند که امکان وجود جرثقیل‌های عادی و بزرگ در آن‌جا نمی‌باشد، بنابراین وجود جرثقیل کارگاهی در این‌گونه موارد بسیار شایع بوده و باعث پیشرفت هرچه سریع‌تر پروژه‌ها می‌گردد.

مزایای جرثقیل‌های کارگاهی

دارای ساختار قوی هستند که در بیرون از جاده براثر سختی‌ها و نابرابری‌ها در حمل‌ونقل بار و بلند کردن آن‌ها مقاوم هستند و فشاری بر این نوع ماشین‌آلات وارد نمی‌شوند.

جرثقیل کارگاهی طوری طراحی‌شده که در کارخانجات در صنعت ساخت‌وساز، هر وسایل و تجهیزات را می‌توان روی بدنه این ماشین‌آلات حمل و به هر مکانی که مدنظر بوده انتقال و به پایین بیاورند.

چهار چرخ متحرک این ماشین‌آلات که فاصله زیادی از زمین هم دارد باعث گردیده که در مکان‌های خارج از جاده کاربرد فراوانی داشته باشند که امر باربری و بلند کردن اجسام را آسان کرده است.

وجود کنترل‌های هیدرولیکی که در این ماشین‌آلات است موجب آسان شدن کارها گردیده ضمن این‌که چرخش 360 را نیز فراهم می‌کنند.

وجود فرمان‌های هماهنگ و پیشرفته، فرمان چهار چرخ یا فرمان چرخش عقب باعث گردیده که در برخورد با موانع و سطوح به‌راحتی با استفاده از این فرمان‌ها حرکت و بین این حالات جابه‌جا شود.

این محصولات شامل کابین‌های متناسب با نوسانات آب‌وهوا هستند.

در جرثقیل کارگاهی لاستیک‌ها بسیار بزرگ و عریض وجود دارد که باعث بهتر حرکت کردن در مسیرهای ناهموار می‌شوند.

فرمان‌هایی که در این نوع ماشین‌آلات وجود دارد (فرمان جلو، سایشی، چهار چرخ متحرک) به این وسیله این اجازه را می‌دهد که در مسیرهایی که خاکی و گل‌ولای، برفی و شیب‌دار هستند به‌راحتی عبور کنند.

معایب جرثقیل کارگاهی

 با این نوع ماشین‌آلات در جاده‌های عمومی نمی‌توان حرکت کرد و اگر شما قصد دارید بار یا اجسام را از محل کار یا کارخانجات از مسیر جاده‌ها یا خیابان‌های عمومی به مکان مورد نظر خود برسانید، باید از جرثقیل‌های دیگری برای انجام این کار استفاده نمایید.

سخن آخر

جرثقیل‌های کارگاهی با بدنه جمع و جوری که طراحی شده‌اند در زمین‌های صعب العبور و ناهموار برای حمل و نقل و بالابردن بار و اجسام کاربرد دارند و در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند و مفید می‌باشند.

 

مطالب جرثقیل کارگاهی و دستی

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×